Музей © СШ №109 г.Минска

Музей

Музей “Успамін” сярэдняй школы №109 Заводскага раёна г. Мiнска працуе пад дэвізам “Знайсці, зберагчы, перадаць” налічвае болей 250 экспанатаў асноўнага фонду. А пачыналася гiсторыя музея ў 1991г. Настаўніца пачатковых класаў Шайкова Ларыса Максімаўна рыхтавала адкрыты ўрок па тэме “Культура Беларусі”. Прапанавала вучням прынесці прадметы дамашняга ўжытку. Вучні прынеслі рушнікі, вышыўку, гліняны посуд і іншыя прадметы даўніны. Урок спадабаўся дзецям і гасцям. Шкада было разлучацца з дзіўнымі экспанатамі. Вырашылі зрабіць выставу і паказаць усім у школе. Звярнуліся з прапановай к вучням, бацькам і настаўнікам прыносіць рэчы для музея. Вось так і з’явіўся ў нашай школе музей “Успамін”.

На сённяшні дзень кіраўніком музея працуе Шэхаўцава Лілія Францаўна.

На базе музея праходзяць урокі беларускай мовы і латаратуры, гісторыі, працоўнага навучання. Цікавыя ўрокі для вучняў пачатковай школы: “Што можна зрабіць з дрэва і гліны”, “Што рабілі рукі бабулі”.

Савет музея арганізоўвае і праводзіць святы: “Гуканне вясны”, “Каляды”, “Масленіца”, “Вялікдзень”.

Сістэматычна праходзяць аглядавыя і тэматычныя экскурсіі, конкурсы малюнкаў для пачатковай школы. Кожны год запрашаем у музей ветэранаў працы. Наведваем і дапамагаем самаму “юнаму” удзельніку партызанскага руху Дуброўскаму Івану Іванавічу.

На працягу 2006\2007гг. праводзіліся здымкі сюжэтаў БТ для дзіцячай праграммы “Бум”, “Твой фармат”, “Добрай раніцы, Беларусь”.

16 сакавіка 2007г. на тэлеканале СТВ з музея вялася перадача “Як мы захоўваем нашу спадчыну”.

У снежні 2012г. на базе музея была праведзена юбілейная вечарына, прысвечаная памяці класіка беларускай літаратуры Максіма Багдановіча з удзелам кампазітара Эміля Наско, гісторыка Анатоля Валахановіча і ансамбля БГЭУ “Элегія”, які выканаў песні на словы Максіма Багдановіча.

Асноўнымі сродкамі камплектавання музея сёння з’яўляюцца экспедыцыі па Смалявіцкаму раёну, вёсках В.Сціклева і В.Трасцянец, а таксама пошуковая праца.

Запрашаем у наш музей, шаноўнае спадарства! Прыходзьце – не пашкадуеце!

Адрас: г. Мiнск, вул.Ангарская, 24 220102

тэл. 291-23-27

sch109@minsk.edu.by

Экспазіцыя музея “Успамін” складаецца з дзвух частак.

Тэматыка экскурсій

Лепшыя экскурсаводы музея